Bandany – geneza bandany

Niezbędnymi częściami garderoby noszonymi nie tylko w zimie są bez wątpliwości dodatki tj. szale, szaliki, chustki, apaszki, bandany czy kominy.

bandana

Źródło: Stanteks
Bandany były w odległych czasach noszone przez francuskich dokerów. Rozpowszechnił je Wiktor Hugo autor „Nędzników” (dla tych którzy w zabieganiu zapomnieli autora jednej z najwybitniejszych powieści francuskiego Naturalizmu). Jedną z głównych postaci tej książki był paryski rozrabiacz Gawrosz. Stąd – pewnie przez liczne ekranizacje (od 1909 do 2012 aż 32) stały się one niezwykle popularne używane.

Gdy ciekawi Cię ten temat, obejrzyj www a z pewnością zdobędziesz więcej informacji na to interesujące zagadnienie – nie zwlekaj tylko kliknij.

Bandany noszą współcześnie nawet nieduże dzieci. Mamy oraz nianie ubierają swych Jasiów czy Tomeczków w dżinsowe spodnie, bluzy, a pod brodą wiążą im standardową czarną bandanę albo odważne barwne chusty często w dość krzykliwych jak na męską modę barwach. Niedawno powszechnie używane zostały również szale z naturalnych tkanin.

Interesujący artykuł? Jeśli tak uważasz, kliknij bez wahania ten odnośnik, gdyż w witrynie (www.crossjeans.pl/on/jeans/slim), którą tutaj znajdziesz, również jest coś wartościowego!

Nie ma tu znaczenia w jakim wieku jest dziecko – może jeszcze nie chodzić – a wzorem starszego brata nosi bandanę. Do dyspozycji matki, opiekunki mają dużą ilość wzorów. Mogą zakupić nie tylko bandany wielobarwne ale też z nadrukami najczęściej przedstawiającymi postacie z lubianych bajek np. „Pingwiny z Madagaskaru” albo z „Kubusia Puchatka”.

szal

Autor: Tosca Blu
Źródło: Tosca Blu

Nie tyko młodzi mężczyźni stroją się w bandany ale taż i ich troszeczkę grzeczniejsze siostrzyczki, które w ten sposób chcą się upodobnić do swych modnych mam. Porównaj bandany z bohaterami z filmów. W tym dziale dziecięcych ubrań można znaleźć pełne odwzorowanie „dorosłych” trendów, zatem są to również wzory zaczerpnięte z kultur ludowych.

Oczywiście również dorosłe osoby zakładają ten rodzaj dodatku, zazwyczaj wiosną. Wśród dorosłych identycznie jak wśród dzieci wiek ani płeć są bez znaczenia. Mężczyźnie najbardziej pasuje bandana w zestawieniu ze skórzaną kurtką, wąskich spodniach dżinsowych no i oczywiście motocyklu (najlepszy byłby Harley-Davidson konieczne w kolorze ciemnozielonym).

Można także zobaczyć bandanę w ubiorze męskim nieco mniej rockowym. Pan wybierający zabawy spokojniejsze niż przejażdżki na motorze, na świąteczny spacerek z rodzinką może sobie włożyć odpowiednią chustkę do swej ulubionej sportowej koszuli i z pewnością będzie świetnie wyglądał kiedy razem z równie elegancką rodziną przy okazji spaceru zawita do spokojnej, niedużej kawiarenki na mocne aromatyczne espresso po obiedzie.