Czym jest hipoterapia, od kiedy jest ona prowadzona i w jakiego rodzaju dolegliwościach dopomaga?

Ludzkie funkcjonowanie byłoby jeszcze bardziej piękne, gdyby nie różne przypadłości, których należy żałować, że doświadczamy. Powody ich pojawiania sie są bardzo różne. Od mankamentów wrodzonych, przez dolegliwości nabyte, na wszelakiego rodzaju wypadkach finalizując.

hipoterapia

Autor: BMW
Na szczęście z drugiej strony możemy korzystać z niezliczonej liczby kuracji, które mogą pomóc nam w wyzbyciu się co poniektórych dolegliwości.
Kuracje te są niezwykle różne. Wykorzystują masaże, ćwiczenia, oświetlenie, H2O a również zwierzęta.

Po znacznie więcej informacji serdecznie zapraszam na (http://www.sklep.wzso.pl/produkty/ortezy/ortezy-stawu-lokciowego,2,10777) tęstronę www. Nie czekaj – poszerz swoją wiedzę na temat omówiony w artykule.

Dla przykładu: czy wiesz, że hipoterapia, czyli wykorzystanie w zamierzeniach terapeutycznych tak świetnego zwierzaka jak koń, wykorzystywano już w piątym w. p.n.e? To niesamowite, nieprawdaż? Wtenczas to Hipokrates z Kos napisał traktat, w jakim zachwalał przejażdżki na koniu (określaną obecnie jako hipoterapia) jako bardzo wartościową gimnastykę ciała i umysłu, jaka stymuluje role organizmu i redukuje dolegliwości. W latach nieco w większym stopniu dla nas bliskich hipoterapia służyła np. w XIX i XX wieku na wyspach angielskich. Jednak nie trzeba sięgać aż tak daleko w czasie i przestrzeni. W czasach ’80tych XX w. w Polsce powstała w Krakowie pod kierownictwem prof. Grohmala polska organizacja hipoterapeutyczna. Tak, hipoterapia ma niezwykle okazałą historię również w naszym kraju.

A w jaki sposób to wygląda aktualnie? Otóż zupełnie nieźle. Hipoterapia jest prowadzona np. przy niektórych stadninach koni, które angażują wyszkolonych rehabilitantów. Tego rodzaju hipoterapia jest na ogół skierowana dla dzieciaków oraz ludzi, których dotknęła jakiegokolwiek rodzaju dolegliwość neurologiczna, przykładowo stwardnienie rozsiane lub dyskopatia.

Warto tu dodać, że już w 1952 roku duńska sportsmenka Liz Hartel nie zakończyła trenować na koniu i dzięki temu była w stanie wręcz nie wyłącznie wystartować na mistrzostwach w Helsinkach, ale wręcz zdobyła tam wtedy medal. Tak, hipoterapia jest niezwykle niezawodna, dlatego warto się nią zainteresować.