Dlaczego sól jest tak istotna? W jaki sposób warto ją wykorzystywać? O jakich kwestiach pamiętać?

Sól wykorzystuje się codziennie, w kuchni to niezastąpiony składnik. Możemy przyprawić tak potrawy, dzięki temu uzupełniamy zapasy sodu w diecie.

sól

Autor: kikkoman
Źródło: kikkoman
Sód, który znajduje się w soli stanowi niezwykle istotną rolę w procesach metabolicznych jakie zachodzą w organizmie. Reguluje wodną gospodarkę, ciśnienie osmotyczne, ale również odpowiada za równowagę zasadowo-kwasową. Pamiętajmy, aby używać ją z głową, codziennie 5-6 gram, co znaczy jedną płaską łyżeczkę od kawy.

Niestety, sól jest nadmiernie dodawana do różnorodnych produktów, tak więc raczej spożywamy jej za dużo. Najlepiej korzystać z morskiej soli, lecz odpowiednia jest także nieoczyszczona sól kamienna- www.gaster-sol.pl, ale i różnorodnego rodzaju mieszanki ziołowe albo przyprawy. Co interesujące, u dzieci zalecane jest całkowita rezygnacja ze stosowania soli, ponieważ w nieprzetworzonych produktach spożywczych chlorek sodu jest naturalnie.

Tak więc jeśli nasze dziecko będzie miało odpowiednie spożycie takich produktów takich jak warzywa, owoce lub ryby, to zapotrzebowanie będzie wystarczająco pokryte. Nadmiar soli mocno obciąża pracę nerek dzieci, jak i zwiększa zagrożenie pojawienia się chorób w wieku dorosłym. Mowa tu o tego rodzaju problemach, jak wysokie ciśnienie krwi, zbyt duże zatrzymywanie wody oraz nieregularne bicie serca. Jest w stanie to wpływać na zawał serca lub udar mózgu.

przyprawy, sól

Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com
Poza solą, jaką używamy na co dzień, występują jej odmiany, jak sól paszowa, czyli dodatek do pasz, ale również podawana do lizania w postaci lizawek dla bydła oraz zwierzyny- [www]. Sól u zwierząt poprawia apetyt i pobudza trawienie. Miejmy na uwadze także, iż specjalna odmiana soli stosowana jest do posypywania dróg, w celu rozpuszczenia lodu oraz śniegu.