Odchudzanie jako mechanizm

Odchudzanie jest mechanizmem, który polega na zmniejszaniu masy, do odpowiedniej masy ciała, zapewniającej optymalny stan zdrowia. Mechanizm ten, w ujęciu biologicznym, zmierza do ulepszenia trawienia, spalaniu tkanki tłuszczowej i utworzeniu tkanki mięśniowej, zmniejszenia popytu na pokarmy, a w efekcie ogólnej zmianie odżywiania.

W ujęciu psychologicznym wywołuje zadowolenie, podwyższenie swojej samooceny, wrażenie atrakcyjności oraz zwiększenie wiary we własne możliwości. Może przeciwdziałać stanom nadwagi i otyłości. Odchudzanie jest również niezmiernie skutecznym środkiem wczesnej profilaktyki zdrowotnej. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała w znacznym stopniu zapobiega wystąpieniu wielu poważnych chorób, przeważnie takich jak zmiany zwyrodnieniowe

Soki owocowe

Autor: Arya Ziai
Źródło: http://www.flickr.com

kręgosłupa, stawów biodrowych i kolanowych, nadciśnienie tętnicze, zator, zawał mięśnia sercowego, zawał mózgu, wylew krwi do mózgu, cukrzyca typu 2, choroby nerek, kamica żółciowa.

Zbytnie odchudzanie może powodować choroby, takie jak anoreksja czy bulimia. Dlatego w przypadku występowania objawów którejś z tych chorób, odchudzanie winno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską. Żeby odchudzanie było jeszcze bardziej skuteczne razem ze skuteczną dietą warto też wykonywać odpowiednie ćwiczenia odchudzające. Można zakupić filmy z ćwiczeniami (na przykład: na różne części ciała, tak aby ładnie wyprofilować całą sylwetkę a odłożony tłuszczyk zamienić w mięśnie.

Zaciekawiły Cię poniższe treści? Szalenie nas to cieszy i od razu zachęcamy Cię do wpisu autora po kolejną dawkę detali.

Ćwiczenia nie tylko wspomagają odchudzanie, ale też wpływają na poprawę kondycji, rozciągnięcie mięśni (też tych od dawna nie używanych), rozluźnienie ciała. Codzienny wysiłek fizyczny uodparnia organizm na różnorakie infekcje i nierzadko pozwala uniknąć przeziębienia. A dodatkowo gdy zauważymy, że nasze ciało staje się jędrniejsze i smuklejsze nabierzemy większej ochoty na sport. Ćwiczenia odchudzające i modelujące ciało przeznaczone są dla osób zdrowych. Jeśli mamy problemy ze zdrowiem, szczególnie z kręgosłupem, lub niedawno doświadczyliśmy poważniejszego urazu przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczeń odchudzających powinniśmy porozumieć się z lekarzem.

Jednym z największych problemów przy ćwiczeniach jest utrzymanie motywacji do ich wykonywania. Gdy zaczynamy redukcję tłuszczu (efektywne odchudzanie), przeważnie mamy werwę do ćwiczeń. Niestety u wielu osób ten początkowy zachwyt szybko przemija. Ważne jest, aby mieć kilka ćwiczeń, które dają nam przyjemność i jakie możemy mieszać ze sobą w trakcie tygodnia. Jeżeli codziennie lub co dwa dni będziemy robić dokładnie to samo np: biegać na bieżni, biegać tą samą trasą, jeździć na rowerze tą samą szosą to prawdopodobnie znudzi się nam to już po paru tygodniach albo i szybciej. Warto poszukać coś dla siebie, dla jednych będzie to bieganie, dla następnych pływanie lub jazda na rowerze. Dla leniwych może to być chodzenie, od którego można zacząć. Do tego typu ćwiczeń można dodać ćwiczenia siłowe, których celem jest wzmocnienie mięśni. Ćwiczenia takie można wykonywać na siłowni lub w domu z pomocą dwóch ciężarków lub oglądając filmy z ćwiczeniami.