Podstawowe informacje o zaletach, jakie ma jeden z najlepszych materiałów, czyli zwykła wełna.

Wełna jest jednym z najbardziej cenionych naturalnych materiałów, jaki się stosuje do wyrobu ubrań. Jej zalety od setek lat są znane, bo już wtedy ludzie nauczyli się z sierści niektórych gatunków robić cienkie nitki, a nich najróżniejsze materiały.

W szczególności męska moda

wełna z owcy

Autor: Damien Pollet
Źródło: http://www.flickr.com

z niej korzysta, choć również panie chętnie ubierają najróżniejsze wełniane części garderoby. Lecz to właśnie garnitury, marynarki i klasyczne spodnie szyte są przeważnie z wysokogatunkowej wełny, poza tym jest używana do produkcji cieplejszej odzieży takiej jak płaszcze, czapki, szaliki i grube swetry. Wełna jako materiał charakteryzuje się wieloma pożądanymi właściwościami. Przede wszystkim bardzo dobrze będzie chronić przed chłodem, stąd też jej tak duża popularność w zimowych kolekcjach. Lecz także bardzo dobrze odprowadza wilgoć, co z kolei będzie sprawiać, że i latem wełniana odzież świetnie będzie się sprawdzać. Niektóre z rodzajów wełny dają duży komfort nawet w czasie największych upałów, znacznie przewyższając tak chwalony przez wielu len.
Wełna parzona (zobacz: wełna parzona) będzie także materiałem bardzo wygodnym do noszenia. Włókna wełny mają dużą sprężystość, co będzie sprawiać, że tkaniny nie gniotą się tak bardzo, jak to ma miejsce przy bawełnie, i nie będą przy tym wymagać aż tak częstego prasowania.

Kolejnym plusem będzie to, że wełna prawie wcale nie chłonie zapachów, a nawet ma zdolność do samooczyszczania. Przez to wełniana odzież nie będzie wymagać aż tak częstego czyszczenia czy też prania, jakie jednak w pewien sposób niszczą tkaniny. Ostatnią z największych zalet wełnianych materiałów jest duże absorbowanie wilgoci. Dzięki temu nawet mokre ubrania z wełny będą długo utrzymywać cieplny komfort, czego powiedzieć nie można o innych rodzajach tkanin. Wełna występuje w wielu rozmaitych odmianach i rodzajach, które się różnią nie tylko pochodzeniem z konkretnego zwierzęcia, ale też technologią wykonania. Dużą popularność zaczynają także zdobywać mniej popularne gatunki wełny, na przykład zalicza się do nich wełna gotowana, więcej informacji znajdziecie tutaj: www.lamalama.pl/.