Podstawowe zasady dotyczące dobrego wybrania strzał wykorzystywanych w łucznictwie.

Wiele osób zaczynających przygodę z łucznictwem w pierwszej kolejności zwraca swoją uwagę na sam łuk, zupełnie zapominając o strzałach. A przecież właściwy dobór strzał jest jedną z ważniejszych spraw, aby było się można w pełni cieszyć tym wspaniałym sportem.

strzały, łuk, łucznictwo
Generalnie reguła jest taka, że łuk dobiera się do możliwości łucznika, zaś do łuku strzały. I w praktyce to właśnie charakter łuku determinować powinien typ używanych strzał, ponieważ mogą się one od siebie znacznie różnić parametrami. Przy łukach wykonanych z naturalnego drzewa polecane są także strzały z tego właśnie materiału, z naturalnymi lotkami z piór. Z kolei do łuków bloczkowych i sportowych dużo bardziej polecane są strzały wykonane z tworzyw sztucznych. Materiałami tymi na przykład są aluminium, tworzywa sztuczne lub niezwykle mocne włókno węglowe, jeśli chodzi o ten ostatni materiał niezwykle polecana jest przykładowo seria easton powerflight, wykonana niezwykle precyzyjnie i przeznaczona w pierwszej kolejności do myślistwa, ale też rekreacyjnego strzelania- więcej informacji:przejdź na stronę

Rodzaj materiału jest bardzo ważny podczas wyboru strzał, ale to dopiero pierwsza z kilku spraw, na które należy zwrócić uwagę. Ogromną rolę też odgrywa długość strzały, tu zasada jest taka, że powinna być ona taka, jak naciąg. Przy największym naprężeniu łuku powinien wystawać poza niego jedynie sam grot, jeśli strzała będzie zbyt krótka to łuk nie będzie się mógł naciągnąć do końca, a jeśli za długa, to mogą być problemy ze strzelaniem.

Przez wielu pomijanym, ale mającym także duże znaczenie parametrem jest giętkość. Strzały ze złą giętkością będą zwyczajnie źle leciały, w zależności od stopnia sztywności będą skręcać albo w lewo albo w prawo. Z kolei waga strzały ma duże znaczenie na tor lotu.

Czy uważasz, że znajdziesz niezbędne informacje dotyczące prezentowanego zagadnienia? Naturalnie, że tak – przejdź do treści (https://www.sportsevents.pl/futbol/wyjazdy-na-mecze-borussia-dortmund/) i kliknij w link tu.

Tu również istnieją pewne zasady, zgodnie z jakimi całkowity ciężar strzał bezpośrednio powinien zależeć od siły naciągu łuku. Na koniec powinno się zwrócić swoją uwagę na opierzenie i grot. Bardzo dobrze sprawdzają się w strzałach lotki z naturalnych piór, ale w przypadku strzał sztucznych często wykorzystuje się także inne materiały.