W jaki sposób dbać o zęby? Kilka rad

Stan uzębienia jest jednym z istotnych czynników decydujących o naszym wyglądzie a także o zdrowiu całego organizmu. W jaki sposób troszczyć się o zęby, ażeby były zdrowe oraz służyły nam przez całe życie? Co zrobić, żeby cieszyć się zdrowym uśmiechem?

Przeciwdziałanie próchnicy oraz innym chorobom zębów polega zawsze na tym samym, najistotniejsza rolę odgrywa tutaj codzienna higiena jamy ustnej. Istotne jest także zmniejszenie spożycia produktów zawierających cukier, bowiem jest on kluczowym pożywieniem bakterii próchnicotwórczych. Powszednim i znanym od dawna zabiegiem jest czyszczenie ząbków szczoteczką oraz pastą przez około 3 minuty – co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Można użyć szczoteczki elektrycznej albo manualnej, wybór należy do nas. Dentyści mówią, iż każda z nich bardzo dobrze spełnia swoje zadanie, jeżeli tylko szczotkujemy zęby należycie długo i robimy to skrupulatnie.

Wyróżniamy 3 rodzaje szczoteczek o różnej twardości włosia: miękkie – określone szczególnie dla tych, którzy posiadają wrażliwe dziąsła, nieraz krwawiące podczas mycia, średnie – szczoteczki o takowym włosiu musi używać większość ludzi, pozwalają dobrze wyszczotkować zęby i chronić dziąsła, twarde – nieczęsto polecane, odpowiednie są dla osób o zdrowych dziąsłach, szczególnie narażonych na tworzenie się kamienia nazębnego. Szczoteczkę najlepiej wymienić co 3 miesiące, gdyż po tym czasie traci ona swe pierwotne własności, włosie odkształca się.

Mnogie bakterie wespół z drobinami pokarmu zbierają się też na języku oraz tworzą osad, jaki musimy wyeliminować. Do oczyszczania języka służą specjalne szczoteczki.

dentysta

Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com

Także niektóre szczotki do zębów posiadają na główce dodatkową powierzchnię czyszczącą, jaka określona jest dokładnie do owego celu. Przy nazbyt mocnym a także nieodpowiednim szczotkowaniu mogą powstać tak zwane ubytki klinowe. Są to ubytki niepróchnicze. Szczoteczka nie oczyści gruntownie wszystkich przestrzeni międzyzębowych, zwłaszcza, gdy zęby znajdują się blisko siebie. Do takich zadań służy nitka dentystyczna, zazwyczaj fluorowana, której używamy przed albo po szczotkowaniu zębów. Każdą przestrzeń międzyzębową musimy czyścić nieużywaną częścią nici, żeby nie przenosić bakterii w następne miejsca.

Oprócz indywidualnego troszczenia się o higienę zębów, minimum dwa razy w roku warto odwiedzić stomatologa. W tymże celu można wpisać w przeglądarkę przykładowo: sprawdź.