Absolutnie nie wstydźmy się pójść do kompetentnego psychologa!

Coraz szybsze tempo życia, problemy ze uzyskaniem pracy lub z utrzymaniem obecnego zatrudnienia, wieloletnie kredyty, zarobkowa uchodźstwo i powrót do kraju, żeby na nowo zorganizować sobie życie… Wszystkie te nieprzyjemności zostawiają ślad, oddziałują na pogorszenie sprawności, co prowadzi do zwiększającego poziomu stresu. Jeśli przekroczy on dopuszczalną dozę tolerowaną przez organizm i miast mobilizować rozpocznie przeszkadzać w
codziennym funkcjonowaniu, to oznaka, że powinniśmy rozważyć wizytę u psychologa.

psycholog

Źródło: flickr.com

Skończyły się obecnie czasy, w których wizyta u znawcy zdrowia psychicznego brana była, w najkorzystniejszym przypadku – za słabość naszego temperamentu, w najgorszym zaś – za chorobę psychiczną. Znajdą się co prawda „normalni”, którym nic nie doskwiera i wybornie czują się we własnej skórze, którzy z niechęcią będą wytykać palcami osoby potrzebujące pomocy. Na szczęście są to coraz bardziej przypadki odosobnione, zwycięża bowiem coraz bardziej podejście racjonalne, które objaśnia nam, że wizyta u psychologa to jak wizyta u tradycyjnego lekarza. Podobnie, jak zgłaszamy się do lekarza rodzinnego, bo czujemy, że bierze nas choroba, tak samo, możemyodczuwać przewlekły niechęć, które to przeszkadzają nam w zwykłym funkcjonowaniu.

Sama zmiana zrozumienia to nie wszystko, w ruch poszły czyny objawiające się pod postacią dostępnych w wielu miejscach poradni psychologicznych. Trend ten szczególnie jest widoczny w większych miastach. Nikogo już nie powinna szokować sytuacja, że po wpisaniu w wyszukiwarkę Google, Bing czy Yahoo wyrażenia np. psycholog Warszawa, zostaniemy wręcz zasypani adekwatnie dobranymi efektami, skrojonymi dla naszych potrzeb lokalizacyjnych czy finansowych odsyłam tutaj.

psycholog

Źródło: flickr.com

jakikolwiek kij jednak ma dwa krańce, i choć z jednej strony raduje stan zwiększonej akceptacji tolerancji dla tego typu leczniczej interwencji, to z drugiej należy wystrzegać się tzw. domorosłych psychologów. Wielu bowiem „specjalistów” z wątpliwymi kwalifikacjami za cel obrało sobie skorzystanie z sytuacji – naszej chęci zdobycia odpowiedniej oparcia. Sprawdźmy zatem skrupulatnie kwalifikacje psychologa, którego chcemy odwiedzić, czy jest on naprawdę osobą w pełni kompetentną. To bardzo ważne. W przeciwnym razie oddajemy się w ręce osoby, która zamiast nam pomóc może nam jeszcze bardziej zaszkodzić. konsekwencje tego typu „pomocy” mogą być tragiczne dla nas, jak i dla naszych rodzin, a dobroczynna kuracja, którą zastosował fałszywy fachowiec obróci się przeciwko nam w każdej obszarze życia. Naprawdę nie warto ryzykować.