Co to jest sztanga olimpijska, jakie ma właściwości i jakie istnieją jej rodzaje?

Czy pragnąłbyś chociaż do pewnego stopnia czuć się jak startujący na olimpiadzie sportowiec? Uprawiać ruch podobnie jak sportowcy startujący na olimpiadzie po to, ażeby zdołać nie tylko radować się znakomitym zdrowiem, ale i świetną figurą? Jednak jak to zdobyć? Co należałoby wykonać?
Okazuje się, że początki potrafią być mniej trudne niżeli sądzisz.

Mógłbyś np. zacząć trenować używając sprzętu sportowego o nazwie sztanga olimpijska. Czym jest tego typu sztanga? Jest to drążek, jaki swoją drogą ma kolokwialną markę gryf, który na obu zakończeniach ma założone obciążniki. Posiadają one kształt kółka scootive kółka z otworkiem, który nakłada się na gryf. Dowolna sztanga ma obciążniki, które można by na siebie dodawać lub zdejmować w celu, aby jak najprecyzyjniej dostosować wagę kompletnej sztangi. Wspomniany gryf, czyli chwytak, może mieć oczywiście zróżnicowaną długość, jednak typowa sztanga olimpijska w wersji męskiej, gdyż funkcjonuje podział ze względu na płeć, posiada rozciągłość 2,20 metra oraz wagę 20 kilogramów. W odmianie kobiecej tego typu sztanga ma gryf o rozciągłości 2 m i wagę 15 kg.

sztanga olimpijska

Autor: Sharon & Nikki McCutcheon
Źródło: http://www.flickr.com
Należałoby też wspomnieć, iż sztanga razem z zaciskami waży 25 kilogramów w wersji dla mężczyzn i 20 kilogramów w opcji damskiej. Najpopularniejszymi dyscyplinami sportu, w jakich stosowana jest sztanga olimpijska jest tak zwany trójbój siłowy, podnoszenie ciężarów oraz atletyka.

Czy pamiętasz, że na początku swej drogi zawodowej Arnold Schwarzenegger trenował akurat kulturystykę za sprawą sztangi? Potem, jak powszechnie wiadomo był m.in. Conanem i gubernatorem pełnej słońca Kalifornii. A osiągnął to wszystko m.in. dzięki takiemu sprzętowi sportowemu jak sztanga.