Czym jest astygmatyzm oraz czy można z nim walczyć? Jakie są na to najlepsze sposoby?

Astygmatyzm jest wadą wzroku, jaka występuje dość często. Czasem zdarza się razem z dalekowzrocznością albo krótkowzrocznością, a wynika z braku symetryczności w rogówce. W przybliżeniu, dobrze działająca rogówka ma okrągły kształt, natomiast u astygmatyków jest silniej zakrzywiona.

U takich ludzi oglądane obrazy są nie do końca wyraźne i zniekształcone, co spowodowane jest tym, iż promienie światła nie zbiegają się w jednym punkcie na siatkówce, ale w dwóch osiach.

Jeżeli zainteresowały Cię opisy w naszym wpisie, to kliknij w podany link oraz czytaj także (http://awodent.pulawy.pl/) następnych wiadomości.

Aby polepszyć własny wzrok astygmatycy często używają soczewki dla astygmatyków – soczewki toryczne są to specjalne soczewki dla astygmatyków. Jak zdiagnozować astygmatyzm? Istotne jest bardzo łatwe badanie wzroku. Może to być keratometria lub elektroniczne mapowanie powierzchni oka. Wykrycie tej wady wzroku może odbyć się na podstawie różnych objawów. Jednym z nich jest słabe widzenie, i to zarówno z dalekiej odległości, jak i z bliska.

sprawdź, jaki typ soczewek wybrać

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

To także trudności, żeby przeczytać niewielki druk. Osoby z astygmatyzmem również dość często mrużą oczy. Najlepsze na astygmatyzm są różne soczewki, na przykład soczewki miesięczne czy toryczne. Użycie soczewek do codziennego użytku było przełomem w korygowaniu astygmatyzmu. Zapewniają to szkła cylindryczne, które jeszcze niedawno były tylko w okularach. Właściwe szlify na szkłach zapewniają załamywanie się promieni pod kątem prostym, co powoduje punktowe odbicie obrazu na siatkówce. Użycie takich szkieł cylindrycznych w soczewkach sprawiło, że nie ma już potrzeby noszenia okularów.

Soczewki toryczne poprawiają tą wadę i gwarantują świetną jakość widzenia, przy tym też eliminują wszelkie objawy poboczne tej wady wzroku, łącznie z bólem głowy czy nieprzyjemnym wrażeniem napięcia oczu. Są do tego bardzo wygodne w noszeniu, wykonane z delikatnego surowca silikonowo-hydrożelowego. Oferują wysoki poziom nawilżania oraz odróżniają się dużą przepuszczalnością powietrza. Nie powodują do tego niedotlenienia, ograniczają uczucie suchości oka także podczas długotrwałego noszenia soczewek. Jak widać, w dzisiejszych czasach najnowsze metody walczenia z taka chorobą pozwalają na bardzo normalne funkcjonowanie osób cierpiących na astygmatyzm. Wiadomo, iż nie jest to komfort jak w przypadku całkiem zdrowych ludzi, jednak warto korzystać z osiągnięć nauki oraz medycyny żeby poprawić swoje samopoczucie oraz jakość życia.