Do jakiego fachowca warto się wybrać, gdy mamy problem z psychiką? Do psychologa czy psychiatry? Od czego to zależy?

Gdy odczuwamy, że nasze życie wymyka się spod kontroli, jak nie jesteśmy w stanie już dłużej kontrolować swoich emocji, jak wszystko wydaje się gorsze, i coraz bardziej bezsensowne – na pewno najlepiej wtedy odwiedzić lekarza.

Ale jaki specjalista będzie dla nas lepszy? Psychiatra a może psycholog?

Niestety, ciągle panuje stereotyp, jaki mówi, że trzeba być bez wątpienia nienormalnym, żeby uczęszczać do psychologa, a co więcej do psychiatry. Samo powiedzenie tego słowa “psychiatra” przy pewnych osobach może spowodować, iż nastaje kłopotliwa cisza. Zwłaszcza w mniejszych miastach, jak Mińsk Mazowiecki, pokutuje tego typu przekonanie. To faktycznie błędne myślenie. Takie osoby nie dostrzegają tego, że człowiek nie jest złożony wyłącznie z ciała – skóry, kości oraz mięśni, ale także z psychiki, która ma niebagatelny wpływ na nasze życie. Fachowe porady znajdziesz na stronie .

Niektóre osoby, jak już odważą się wybrać do specjalisty, nie wiedzą, czy bardziej odpowiedni będzie psycholog czy psychiatra? Psychiatra ma przygotowanie typowo medyczne, więc skończył medycynę, może przepisywać recepty na różnorakie leki, na przykład na leki na nerwicę. Wielu tego typu specjalistów jest również psychoterapeutami. Psycholog zaś to człowiek, który skończył studia psychologiczne, bardzo często przyjmuje swoich pacjentów w takich miejscach, jak poradnia psychologiczna. Nie może wypisywać recept na leki.

Grupa podczas terapii

Autor: Nantes
Źródło: http://www.nantes.pl
Bardzo dobrą wiedzę na temat tego, jak funkcjonuje psychika człowieka posiadają szczególnie psychologowie kliniczni, gdyż znają oni funkcjonujące psychopatologie, to jak powstają nerwice, psychozy oraz depresje. Jeśli możemy coś zasugerować, to na pewno na początek dobrze skorzystać z usług psychologa.

Może się bowiem zdarzyć tak, że będziemy uczęszczać do psychiatry, który z chęcią będzie nam przepisywał leki, po jakimś czasie zaś się od nich uzależnimy. To niebezpieczne i bardzo korzystnie tego unikać.

Jeśli pozostajesz otwarty na świeże dane na opisywane tematy, to przenieś się do tekstu, a znajdziesz tam istotne wiadomości, które okażą się bardzo potrzebne.

Psycholog nie wydaje recept, tak więc można być pewnym, że terapia będzie bez dodatkowych wspomagaczy, na czym z pewnością zyska nasze zdrowie. Na koniec też warto dodać, iż zdecydowanie nie można wstydzić się czy bać wizyty u psychiatry lub psychologa. Miejmy na uwadze, iż to zwyczajny lekarz. Specjalistę znajdziesz na