Dobrodziejstwa płynące z kontaktu z wierzchowcami

Zasadniczą wartością jeździectwa jest sposobność obcowania z pięknymi i eleganckimi zwierzętami, którymi bez zaprzeczania są konie. Ich zbawienny wpływ na człowieka jest absolutnym faktem.
Pożytków płynących z kontaktu z końmi jest dużo.

rower - odbitka

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
kadr - buty

Autor: bobbi vie
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz oddziaływania na sferę fizyczną człowieka, stymulacja nieomal każdych mięśnie sylwetki, modelowanie prostej postawy, usprawnienie wydolności serca i łącznej formy, a także obniżanie ciśnienia i napięć połączonych ze stresem, jazda konna wpływa także na sferę mentalną. Wzmaga pewność siebie, kształtuje odpowiedzialność, kształtuje zdolności współpracowania w grupie i obowiązkowość.
Jazda konna nauka na początku może wydawać się ciężka. Jednakże jeżeli nauczymy się głównych zasad jazdy konnej, bardzo szybko będziemy zauważać dużą radość z obcowania z owym zwierzęciem. Nabędziemy umiejętność budzenia ufności u konia. Jazda w terenie, pokonywanie naturalnych kłopotów, cwał po rżyskach to jedynie poniektóre z doznań, których zdołamy doznać. Jeżeli posiadamy własnego wierzchowca, albo ujeżdżamy zawsze tego samego rumaka, po jakimś czasie poczujemy harmonię rodzącą się między rumakiem a jeźdźcem.
Hipoterapia, czyli rodzaj rehabilitacji psychoruchowej, do której używa się konie, jest używana przy leczeniu między innymi mózgowego porażenia dziecięcego, chorób mięśni, wad sylwetki, opóźnień psychoruchowych, lub cukrzycy.

Obcowanie z rumakami ma także pozytywny wpływ na psychikę człowieka. Jazda na koniu (przejrzyj hipoterapia dla dzieci od www.stajniaiskra.pl) to nie tylko sama radość i satysfakcja płynąca z owocnej kooperacji, przy okazji zabawa ze zwierzęciem.