Jak przystosować wnętrze dla potrzeb osoby starszej?

Mnóstwo ludzi przez całe swe życie mieszka w tym samym miejscu. Ale z wiekiem mieszkanie, niegdyś komfortowe a także zapewniające poczucie bezpieczeństwa, przestaje być wnętrzem przyjaznym.
Nieprzyjacielem nestora stają się wysoko zawieszone kuchenne szafki, głęboka wanna czy też śliskie płytki w korytarzu.

Śpij dobrze i wstań wypoczęta

Autor: Tempur
Źródło: Tempur
Ważne, aby dzieci w porę dojrzały wszystkie zagrożenia, jakie czatują na starszych rodziców w ich własnym domku. Sprawdzenie domku dla starszej osoby pod kątem bezpieczeństwa jest bezsporną niezbędnością, przede wszystkim jeżeli cierpi z powodu różnorodnych niedomagań czy też chorób osób starszych, zwłaszcza osteoporozy (upadek zagraża złamaniem), zawrotów głowy, równowagi a także innych. Upadki nestora – nie wyłącznie w skutku poślizgnięcia się, lecz także z powodu ogólnego zaburzenia równowagi są w stanie doprowadzić do złamania kości , stłuczeń, złamania ręki. Lepiej wyprzedzić takowe wypadki, niż mierzyć się z ich następstwami.
balkonik rehabilitacyjny

Autor: Melissa Wilkins
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy zaczyna nam się zdawać, że rodzicom sprawia trudność poruszanie się bądź korzystanie ze sprzętów znajdujących się w ich domu, warto przejść się po wszystkich pomieszczeniach i kącikach (nawet jeżeli mamy odczucie, że przecież czyniliśmy to tysiące razy). W czasie takiego zwiadu krewni nestora powinni na chwilę wcielić się w niego i wczuć w sytuacje, w których on się co dnia znajduje. Umywalnia jest zapewne tym miejscem, w którym ludzie starsi zwykle ulegają wypadkom. Sprzyjają temu mokre, śliskie kafelki czy też niewygodna wanna. Z wiekiem również kuchnia (barwniki do ciast) może okazać się mało przyjazna.

Często kuchenne szafki kryją w sobie duże ilości akcesoriów jak też naczyń – dawniej faktycznie potrzebnych, a dzisiaj jedynie zajmujących miejsce. Wyekwipuj seniora w nieodzowne akcesoria, tj. np. balkonik rehabilitacyjny.