Jaka groźna choroba oczu nie daje żadnych symptomów oraz jak często należy odwiedzać okulistę?

Kiedy tylko zauważymy problemy z jakością wzroku, powinniśmy udać się do takiego doktora. Nie wolno zwlekać z taką wizytą kiedy przykładowo zaobserwujemy u siebie mrużenie oczu przy czytaniu czy też wielokrotne stany zapalne powieki oraz spojówek.

Nawet jeśli nie mamy nic do zarzucenia jeśli chodzi o ostrość wzroku to nie znaczy to, że nie powinniśmy pójść do okulisty. Bardzo wielokrotnie są takie choroby, które przebiegają w podstępny sposób. Nie dają one zauważalnych symptomów i jednocześnie powodów do obaw, ale gdy coś złego dzieje się z naszymi oczyma, choroba jest już zazwyczaj bardzo zaawansowana i już niewiele da się zrobić. Często również nie można wykonać niczego. Taką dolegliwością jest jaskra. Przy jaskrze nie ma jakichkolwiek objawów ani nie pogarsza się wzrok. Nieleczona jaskra może wywoływać ślepotę. Jeżeli jest ona wcześnie wykryta, wówczas bardzo często starcza proste leczenie w postaci podawania kropli, które zaleci nam okulista. Należałoby jednak mieć świadomość tego, że krople mogą powstrzymać rozwój choroby, lecz nie odwracają już wyrządzonych strat. Druga poważna choroba (polecamy leczenie kanałowe kraków) to katarakta. W przypadku zaćmy lekarze potrafią odwrócić jej skutki przez wszczepienie sztucznej soczewki w miejsce tej uszkodzonej.
okulista
SPA

Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com
dieta

Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia
Dla narządów wzroku zagrożeniem może być przebywanie w środowisku, gdzie istnieją wzmożone energetyczne fale, styczność z pogazowymi smołami lub wysokie promieniowanie. Delikatna powierzchnia narządu wzroku bardzo źle znosi zanieczyszczenia środowiska chemikaliami i pyłem. Ryzyko dolegliwości oczu może zwiększyć także nieodpowiednia dieta, która zawiera dużo kwasów nasyconych. Takie kwasy znajdują się dla przykładu w tłuszczach zwierzęcych.

Gdy z naszymi oczami wszystko jest w porządku, wówczas u okulisty wystarczy pojawić się raz na 3 lata. Gdy posiadamy jakiekolwiek problemy z oczyma, w takiej sytuacji doktor może zlecić wizyty co sześć miesięcy lub co rok. Po zakończeniu 45 roku życia należałoby częściej robić profilaktyczne badania.