Jakie istnieją typy protez zębowych oraz kiedy się je stosuje?

Protezy stosuje się wtedy, kiedy w szczęce czy w żuchwie brakuje paru zębów, jednak też w wypadku całkowitego bezzębia. Bywa tak, że mimo wysiłku, sztuczne zęby są wymagane.
Nim dobierzesz protezę zębową, poznaj możliwości, które przynosi protetyka.

Opcji jest bowiem kilka, jednak rodzaj konkretnej protezy jest zależny od ilości zębów własnych oraz od wielkości budżetu. Protezy zębowe stosuje się wtedy, gdy w żuchwie albo w szczęce istnieje całkowite bezzębie. Innowacyjne procedury sprawiają, że sztuczne uzębienie czy też szczęki niełatwo jest odróżnić od prawdziwych zębów. Każdy brak zębów musi zostać od razu uzupełniany, gdyż sprawia przeróżne dysfunkcje. Zęby znajdujące się obok luki mogą zacząć się przemieszczać, a przeciwstawne – wysuwać. Może dojść także do przeciążenia i rozchwiania poszczególnych zębów, zaburzeń szczęki czy też dysfunkcji w funkcjonowaniu stawów żuchwowych.
Lekarstwo

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
preparaty

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com
Obluzowane uzębienie jest w większym stopniu podatne na przeróżne dolegliwości dziąseł, łatwiej też ulegają uszkodzeniom lub mogą wypadać. Niepełny zgryz, oprócz wad w wymowie, skutkuje niedokładnym rozdrabnianiem pokarmu, co z kolei może powodować zaburzenia trawienia. Najprostsze protezy zębowe to tzw. wkłady koronowe (czyli korony zębowe), które odtwarzają część koronową zęba i w niektórych sytuacjach mogą zastępować stereotypową plombę. Kształt i kolor zęba ulepszają natomiast licówki. Te bardzo cienkie nakładki doklejane do jego zewnętrznej płaszczyzny, to także rodzaj stałej protezy zębowej.

Odmiennym jej typem jest korona przytwierdzana na wygładzony ząb (stomatologia zachowawcza i estetyczna Włocławek) albo na wkład koronowo-korzeniowy. Stała proteza zębowa to także most protetyczny, który może uzupełniać brak jednego albo paru zębów.