Jakiego rodzaju kartę trzeba posiadać w czasie jakiegoś wyjazdu zagranicznego i w jaki sposób ją uzyskać?

Amatorskie narciarstwo albo łyżwiarstwo to sporty o znacznym ryzyku kontuzji – co prawda nie należy zapeszać, lecz na zaczynające się ferie zimowe Narodowy Fundusz Zdrowia posiada parę porad dla pacjentów.

Pierwsza wskazówka dotyczy potrzeby pilnego leczenia w wypadku choroby albo kontuzji podczas pobytu na obszarze Polski, ale poza miejscem stałego zameldowania. Druga wskazówka to przypomnienie: jadąc za granicę należy pamiętać o karcie EKUZ. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej to również niezwykle ważna sprawa. Jeżeli wypoczywamy poza obszarem stałego zamieszkania w naszym kraju, posiadamy prawo (prawo karne Michał Słota) zgłaszać się do dowolnej przychodni rodzinnej działającej na tym obszarze. Za pośrednictwem wyszukiwarki można by bardzo szybko sprawdzić, gdzie dokładnie przyjmuje doktor POZ w każdym zakątku kraju. Jeżeli chodzi o nocną lub świąteczną opiekę zdrowia, to trzeba pamiętać o tym, że tego typu rodzaj opieki jest udzielany w godzinach od 18-tej do 8-ej rano w dniach powszednich oraz przez 24h w dni wolne od pracy.
NFZ

Autor: Maciej Lewandowski
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku nagłego nabawienia się choroby lub pogorszenia się stanu zdrowia, moglibyśmy się udać po pomoc do dowolnego punktu świątecznej oraz nocnej opieki zdrowotnej. Dla przykładu w tamtym miejscu, gdzie mamy najbliżej. Niezależnie od tego, gdzie mieszkamy i do którego lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożyliśmy swą deklarację. Lekarz pełniący dyżury w czasie świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej mógłby udzielać pomocy w uwarunkowaniach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach uzasadnionych) i telefonicznie.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, zatem karta EKUZ, niezwykle nam się może przydać, jeśli w czasie wyjazdu na terenie UE zachorujemy albo będziemy musieli skorzystać z jakiejkolwiek pomocy lekarskiej. Tego typu karta EKUZ jest przez NFZ wydawana bezpłatnie i w wypadku korzystnego potwierdzenia praw, niemalże natychmiast.