Jakiego rodzaju kartę trzeba posiadać w czasie jakiegoś wyjazdu zagranicznego i w jaki sposób ją uzyskać?

Amatorskie narciarstwo albo łyżwiarstwo to sporty o znacznym ryzyku kontuzji – co prawda nie należy zapeszać, lecz na zaczynające się ferie zimowe Narodowy Fundusz Zdrowia posiada parę porad dla pacjentów.

Pierwsza wskazówka dotyczy potrzeby pilnego leczenia w wypadku choroby albo kontuzji podczas pobytu na obszarze Polski, ale poza miejscem stałego zameldowania. Druga wskazówka to przypomnienie: jadąc za granicę należy pamiętać o karcie EKUZ. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej to również niezwykle ważna sprawa. Jeżeli wypoczywamy poza obszarem stałego zamieszkania w naszym kraju, posiadamy prawo zgłaszać się do dowolnej przychodni rodzinnej działającej na tym obszarze. Za pośrednictwem wyszukiwarki można by bardzo szybko sprawdzić, gdzie dokładnie przyjmuje doktor POZ w każdym zakątku kraju. Jeżeli chodzi o nocną lub świąteczną opiekę zdrowia, to trzeba pamiętać o tym, że tego typu rodzaj opieki jest udzielany w godzinach od 18-tej do 8-ej rano w dniach powszednich oraz przez 24h w dni wolne od pracy.

NFZ

Autor: Maciej Lewandowski
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku nagłego nabawienia się choroby lub pogorszenia się stanu zdrowia, moglibyśmy się udać po pomoc do dowolnego punktu świątecznej oraz nocnej opieki zdrowotnej. Dla przykładu w tamtym miejscu, gdzie mamy najbliżej. Niezależnie od tego, gdzie mieszkamy i do którego lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożyliśmy swą deklarację. Lekarz pełniący dyżury w czasie świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej mógłby udzielać pomocy w uwarunkowaniach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach uzasadnionych) i telefonicznie.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, zatem karta EKUZ, niezwykle nam się może przydać, jeśli w czasie wyjazdu na terenie UE zachorujemy albo będziemy musieli skorzystać z jakiejkolwiek pomocy lekarskiej.

Jeżeli prezentowany wpis daje Ci do myślenia, kliknij tu i dodatkowo zdobądź ważne informacje (http://vollmart.eu/), które również są warte wspomnienia.

Tego typu karta EKUZ jest przez NFZ wydawana bezpłatnie i w wypadku korzystnego potwierdzenia praw, niemalże natychmiast.