Jakiego rodzaju wymogi musi spełniać każdy z gabinetów lekarskich? Jakie są główne wytyczne?

Pomieszczenia, jakie przeznaczone są na gabinet lekarski, jak również takie służące po prostu do opieki lekarskiej powinny spełniać pewne wymagania pod względem sanitarnym, ale także lokalowe. Z powodu ich specyfiki oraz przeznaczenia, powinny charakteryzować się na pewno najwyższym poziomem higieny. Główne wymagania dla tego rodzaju nieruchomości użytkowych, które są z przeznaczeniem na gabinety działające w ramach NZOZ umieszczone są w zarządzeniu Ministra Zdrowia z datą 10 listopada 2006 roku w dziedzinie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod kątem wyposażenia jak i sanitarnym różnorodne pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej.

lekarz

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com
Nie znajdziemy tam konkretnych regulacji odnośnie różnego rodzaju urządzeń, jak aparatura medyczna np , ponieważ to jest już w zakresie każdej z klinik. Gabinety prywatne też maja swoje wytyczne, znajdziemy je w rozporządzeniu Ministra Zdrowia pod dniem 09 marca 2000 roku, w sprawie wymagań, którym muszą podlegać pomieszczenia, sprzęt medyczny i urządzenia, jak elektroencefalograf. Sprawdź

Wszystkie one podlegają wykonywaniu indywidualnej praktyki lekarskiej, z tego powodu są bardzo ważne. Istnieje szereg wymagań dla określonych zakładów opieki zdrowotnej. Co ważne podłogi muszą być zrobione z materiałów, jakie pozwalają na dokładne czyszczenie jak również dezynfekcję, zaś połączenie miedzy ścianami oraz podłogą musi pozostać szczelne. Ściany w miejscach, które potrzebują częstszej dezynfekcji muszą być całościowo pokryte materiałem, jaki pozwala na łatwe czyszczenie, natomiast miejsca wokół zlewów oraz umywalek trzeba zabezpieczyć przed wilgocią odpowiednim wykończeniem. Polecamy

Urządzenia, jakie zapewniają ochronę przed promieniami słonecznymi powinny być wykonane i zainstalowane w taki sposób, żeby z łatwością można było je wyczyścić. W gabinetach powinny znajdować się wydzielone przestrzenie do przeprowadzania zabiegów oraz przygotowywania urządzeń, zaś każdy gabinet powinien posiadać umywalkę z dostępem do bieżącej, ciepłej wody.

Ciekawa informacja? Jeśli tak myślisz, dodatkowo sprawdź ten link – znajdziesz znacznie więcej w ofercie (http://www.okularium.pl/30-oxys), która tyczy się rozważanej tu tematyki.

Każdy sprzęt w gabinecie, w większym i mniejszym stopniu skomplikowany, jak lampa z lupą musi być zachowany w jak najlepszej czystości. Ma to bowiem wpływ na zdrowie pacjentów.