Kiedy wskazane jest zasięgnąć rady psychologa na Śląsku

Pojęcie psychoterapia wywodzi się od greckiego słowa „psyche”-czyli dusza i „therapein”- czyli leczyć, oznacza zatem leczenie duszy. Składają się na nią różnorodne oddziaływania o charakterze psychologicznym, które zmierzają do polepszenia samopoczucia pacjenta. Wspólną cechą tych oddziaływań jest kontakt między pacjentem a psychologiem, który stanowikluczowy środek leczenia.

psychoterapia

Autor: Sohel Parvez Haque
Źródło: http://www.flickr.com

Cele psychoterapii ukierunkowane są zwykle na zmiany zachowań i postaw pacjenta, jak też na rozwój jego umiejętności emocjonalnych.

Każdy doświadcza w swoim życiu problemów, czasem takich, z którymi sam nie potrafi sobie poradzić. Nie w każdej sytuacji – najbliższe otoczenie, przyjaciele lub rodzina może pomóc. Właśnie wtedy potrzebny jest psycholog. Nierzadko osoby, które przychodzą po raz pierwszy do psychologa mówią, że nigdy nie wyobrażały sobie, że będą musiały tutaj przyjść… iż dotychczas zawsze same radziły sobie z kłopotami. Konieczność konsultacji psychologicznej odbierają jako rodzaj porażki. Tymczasem psychoterapia wymaga od pacjenta dużej odwagi, wytrwałości jak i szczerości wobec siebie samego oraz wewnętrznej motywacji. Na terapii psychologicznej w Katowicach – psycholog (dobry psychoterapeuta wrocław) towarzyszy, doradza, pomaga dostrzec inną perspektywę i bardziej konstruktywne sposoby radzenia sobie z trudnościami. Jeśli zdecydują się Państwo na pracę nad własnym rozwojem, psycholog będzie Państwa motywować. Psycholog chętnie podzieli się wiedzą i wesprze w rozwiązywaniu kłopotów czy rozwijaniu umiejętności osobistych. W odpowiedzi na różnorakie potrzeby klientów, oferuje się psychoterapię dla jednej osoby lub grupową, psychoterapię par i małżeństw, diagnozę dzieci i młodzieży, a także warsztaty umiejętności społecznych oraz grupy wsparcia.

wizyta u psychologa

Źródło: flickr.com

Kluczowym narzędziem pracy terapeutycznej jest rozmowa. Psycholog nie ocenia ani nie poucza. Sugerowana częstotliwość pracy terapeutycznej to 2-3 sesje tygodniowo. Terapia poprzedzona jest konsultacjami. Konsultacje psychologiczne, to 1 lub 2 spotkania mające charakter konsultacyjny. Każde spotkanie trwa 50 minut i służy temu, aby jak najlepiej zrozumieć naturę problemu klienta i zaproponować mu najskuteczniejszą formę pomocy. Kolejno następuje terapia długoterminowa. W czasie stałych spotkań pacjent mówi terapeucie to, co uzna za ważne, poruszające lub po prostu ciekawe opowiedzenia, bez żadnych tematów tabu. Optymalna częstotliwość spotkań w przypadku terapii długoterminowej to dwa lub trzy razy tygodniowo. Terapia trwa do czasu rozwiązania kłopotów pacjenta. Decyzję o zakończeniu terapii podejmuje wspólnie terapeuta i pacjent.