Komputer ma służyć człowiekowi, a nie mieć przewagę nad nim.

Uzależnienie to nastrój psychiczny i fizyczny, który jest konsekwencją interakcji pomiędzy organizmem a substancją psychoaktywną, objawiający się koniecznym korzystaniem z Internetu stale lub czasowo, aby doświadczyć jego działania lub uniknąć przykrego nastroju który jest rezultatem powstrzymywania się.

Objawy uzależnienia od sieci: kiedy czujemy się zupełnie pochłonięci Internetem, doświadczamy uczucia jakbyśmy byli porwani przez komputer, bezustannie nasze myśli krążą wokół niego, także kiedy go nie używamy. Aby osiągnąć przyjemność, czujemy potrzebę używania Internetu przez coraz dłuższy czas. Czujemy bezsilność nadzorowania czasu używania Internetu.

Strona internetowa

Autor: Chris Dlugosz
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy próbujemy ograniczyć używanie Internetu albo całkiem wycofać się, czujemy lęk i zdenerwowanie. Korzystamy z komputera by uwolnić się od problemów albo gdy dokucza nam poczucie bezradności, winy, lęku albo przygnębienia.

Czy komentarze z witryny (https://www.rehabilitacje.org/) były o tyle inspirujące, że masz ochotę napisać własny? Zachęcamy Cię do tego. Będzie to dla nas duża radość.

Okłamujemy członków rodziny, aby zatuszować swoje zwiększające się zaangażowanie w Internet. Wystawiamy na szwank lub ryzykujemy zerwanie ważnego związku, pracy, szansę nauki lub awans z powodu Internetu.

W takich okolicznościach pomocny jest doświadczony psycholog, który na pewno wesprze w walkę z tym dylematem. Dzięki wdrożeniu specjalistycznej kuracji możliwe jest pozbycie się takich przypadłości.

Dziecko przy komputerze

Autor: Kevin Jarrett
Źródło: http://www.flickr.com
Symptomy nałogowego regulowania uczuć od sieci u nastolatków są tożsame. Nastolatek zamiast się uczyć pozoruje naukę, kiedy tymczasem bezustannie gra(sprawdź). W czasie surfowania wchodzi w stan przypominający trans. Próby zmniejszenia czasu spędzonego przy laptopie napotykają na silny sprzeciw, nawet wściekłość.

Opieszale spotyka się ze znajomymi, nie posiada przyjaciół, częściej wybiera komputer niż ruch na podwórzu. Nie potrafi odpoczywać. Niczym się nie przejmuje. Szkodliwe przyzwyczajenie dziecka od internetu, trzeba rozpoznawać nie tyle jako chorobę na którą cierpi, lecz jako objaw trudności nastolatka i jego rodziny. W takiej sytuacji może pomóc terapia i rozmowa z terapeutą.