Na czym zna się endokrynolog i w jakim momencie trzeba do niego pójść?

Obecnie gdy dostęp do medycyny jest łatwy, a ludzie mają duża świadomość konieczności by dbać o własne zdrowie powinniśmy bardziej zwracać uwagę na sygnały, które daje nam nasze ciało. Lepiej przed czasem reagować aniżeli bagatelizować objawy. Ostatnio już częściej słyszymy o chorobach tarczycy. Jakie symptomy powinny zwrócić naszą uwagę oraz gdzie pójść z tego typu problemami?

Problemami tarczycy zajmuje się dział medycyny nazywany endokrynologią. Jest to nauka – kursy do matury badająca wydzielanie hormonów. Trzeba wiedzieć, że wszystkie komórki w naszym ciele są zdolne do produkowania hormonów. Jedne w dużym, a inne w mniejszym stopniu. Niektóre z tych komórek składają się na organy, jakie są gruczołami. Wszelkie zaburzenia związane z pracą tego typu narządów są w stanie doprowadzić do stanów chorobowych, które nazywamy zaburzeniami hormonalnymi. Ma to związek z nadmierną ilością albo też z niedoborem określonych hormonów. Dlatego też często mówi się o niedoczynności lub też nadczynności. Natomiast musimy pamiętać, że nadmiary hormonów mogą być również wynikiem wpływu nowotworu, z tego powodu lepiej to sprawdzić. W dużych jak i małych miastach nie brak dobrych specjalistów (czytaj o „4Health” Centrum Dietetyki Klinicznej). Osobą, jaka nam pomoże jest endokrynolog Katowice na przykład są dobrym miejscem aby takiego specjalisty poszukać.

zabieg

Autor: Dreamstine
Źródło: Dreamstine

Zatem, które sygnały powinny nas niepokoić? Może to być dajmy na to nagła zmiana w obrębie masy ciała, ubytek bądź przybranie na wadze. Niepokojąca jest też nadpobudliwość nerwowa ale też kiepska tolerancja na zmienne temperatury. Kiedy zdarza nam się nagłe przyspieszone bicie serca albo też oblewamy się nagle potem, mamy gorszy wygląd skóry może to również być objawem złych zmian hormonalnych. Odnośnie pacjentek wszelkie zaburzenia miesiączki powinny zwrócić uwagę na możliwą chorobę.

Jak widzimy objawy są dosyć niejasne oraz mogą pasować do różnych schorzeń. Dlatego warto w pierwszej kolejności wykluczyć ewentualną chorobę tarczycy ażeby móc później zająć się problemami u właściwego już specjalisty. Dlatego wizyta u endokrynologa jest naturalnym początkiem. Od niej należy rozpocząć. Trzeba zgłosić się do takiego lekarza, który pomoże ustalić diagnozę. Czasami dzieje się bowiem tak, że bez skutku chodzimy od jednego doktora do drugiego, bo nikt nie jest w stanie stwierdzić co nam dolega.