Najważniejsze zagrożenia wynikające ze zbyt wysokiego ciśnienia, parę sposobów na jego kontrolę.

Choroby układu krążenia i serca od wielu lat zbierają tragiczne żniwo. Ocenia się, że coraz więcej zgonów będzie spowodowanych właśnie ze strony tego typu chorób, a wszystko jest spowodowane zmianami, które zaszły w naszym życiu w kilku ostatnich dekadach. Siedząca praca, brak dodatkowej aktywności fizycznej i kiepska dieta mają bardzo duży wpływ na stan naszego serca.

Pigułki

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com

A w praktyce bardzo dużo dorosłych unika zarówno odpowiedniego odżywiania, jak również fizycznej aktywności, i stają się oni pacjentami na oddziałach kardiologicznych. Ważna jest również kwestia profilaktyki, w naszym kraju niestety będącej na tragicznym poziomie, a co będzie się z tym wiązać, odpowiedniej świadomości mieszkańców. O ile nikt nie da sobie rady samodzielnie wykonać sobie echo serca lub EKG, to już samo ciśnienie da się szybko i bezboleśnie zbadać w domu, wystarczy jedynie kupić za niewielkie pieniądze ciśnieniomierz. I niestety nawet tej prościutkiej rzeczy zdecydowana większości dorosłych nie robi, a dzięki temu da się przecież zdiagnozować jedno z głównych schorzeń układu krążenia, czyli za wysokie ciśnienie.

Jak się ocenia, na tę dolegliwość choruje w Polsce nawet połowa dorosłych ludzi, z czego zdecydowana większość w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy. A jest to choroba podstępna i bardzo niebezpieczna, bo co prawda w bezpośredni sposób nie jest groźna, ale przyczynia się do poważnych chorób serca i układu krążenia. Wielu ludzi dowiaduje się niejako przy okazji, że mają za wysokie ciśnienie, lecz często nawet taka świadomość nie będzie ich skłaniać do tego, aby zmienić swoje nawyki oraz dowiedzieć się, jak leczyć nadciśnienie tętnicze. W tym miejscu szczegóły: link.

tabletki

Autor: epSos .de
Źródło: http://www.flickr.com

W początkowym etapie tego schorzenia w zupełności starczy zmianacodziennych nawyków. Podstawą, jak przy dużej ilości innych chorób, będzie odpowiednia dieta, oparta o duże ilości świeżych warzyw i owoców.

Ten serwis internetowy recepta online ma ciekawe dane na prezentowany temat, zatem, jeżeli ta problematyka Cię intryguje, to sprawdź to koniecznie.

Należy zrezygnować z soli, alkoholu i tłuszczów, bo to też są czynniki sprzyjające zwiększeniu ciśnienia, no i koniecznie trzeba zacząć większą aktywność w życiu, z dużą ilością ruchu poza domem.