Problemy u dzieci – terapie, efektywność

W 2011 w kinach panował film „Jak zostać królem”, który dorobił się kilku Nagród Akademii i wielkiego uznania na całym globie. Opowiadał on losy monarchy brytyjskiego Jerzego VI, mającego uciążliwą wadę wymowy. Wstydząc się przemawiać przed milionami swych poddanych, władca postanowił zatrudnić logopedę. terapia jąkania okazała się sukcesem i monarsze udało się ograniczyć uciążliwe jąkanie.

Mowa

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Logopeda z filmu korzystał z własnej intuicji. W ciągu ostatnich dekad wiedza medyczna i psychologiczna uczyniły duży postęp i obecnie do wyboru jest wiele wariantów terapii problemów z jąkaniem u dorosłych i najmłodszych. Zostały pogrupowane w trzy kategorie, przypatrzmy się im dokładnie, sprawdź: Centrum Psychologiczne Sens

Do pierwszej grupy zalicza się analiza jąkania, czyli użycie nagrań osoby jąkającej, żeby zrozumiała swoją wadę i próbowała nad nią zapanować. Następny sposób to technika cienia, w której jąkający stara się przejmować sposób mówienia lekarza, powtarzając za nim określone wyrazy. Bardziej złożona jest metoda Frazera, w której lekarz ten wypisał rady dla ludzi z wadą, mogące po jakimś czasie używania pokonać wadę. Ostatnią metodą z tej grupy jest technika Froeschelsa, radząca leczonemu, by zuł podczas rozmowy i nie przestawał o przeżuwaniu myśleć, co ma wspomagać skupienie na wymowie.

Jak ochronić dłonie, stopy i usta zimą?

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Kolejną grupę otwiera metoda Gutzmana, czerpiąca nieco z ćwiczeń oddechowych dla artystów scenicznych i piosenkarzy. Metoda Shechana zaś bazuje na odpowiednich przerwach i intonacjach sprawiających trudności słów, tak samo jaksposób Schwartza.

Gdy będziesz zdania, że umieszczone w tym tekście informacje są godne uwagi, przeczytaj jeszcze szczegóły w linku Perełki cukrowe. Znajdziesz tam tak samo przydatne dane.

Terapia startu mowy kładzie nacisk na dobrym napinaniu narządów mowy. Nieco inaczej do problemu podchodzi terapia, gdzie proponuje się jąkającemu wyśpiewywanie słów – wtedy wada znika.

W ostatniej kategorii znajdziemy trening negatywny, czyli wielokrotne symulowanie jąkania, które w końcu pozwoli je zwalczyć. leczenie jąkania może zawierać również wszelkiego typu medykamenty uspokajające i relaksujące, jednak efekt nie jest trwały. Mocno kontrowersyjną metodą jest hipnoterapia.

Sprawdź też: .

Co zrobić, kiedy potrzebny jest nam logopeda lub neurologopeda? Najszybciej użyć internetu i wpisać do Google frazę np. „logopeda Warszawa” i wybrać z szerokiej listy ofert.