Sezonowa dieta

Dzisiejszy tryb życia bardzo szkodzi naszemu samopoczuciu. Zbyt dużo czasu spędzamy nad pracą, bywamy przemęczeni i poddenerwowani. To wszystko wpływa na nasze problemy ze snem. Zmęczenie próbujemy zniwelować wielkimi ilościami kawy. Dodatkowo, nasza dieta nie zachwyca. Spożywamy zbyt dużo przetworzonych produktów. Rezygnujemy z pożywnego, domowego jedzenia na rzecz błyskawicznych obiadów na mieście. W naszym codziennym rozkładzie zajęć brakuje godziny na aktywność fizyczną i odpoczynek.

jedzenie latem

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Okres letni to najlepszy czas, by przerwać ten niekorzystny tryb i nauczyć się funkcjonować zdrowiej. Cała natura nam sprzyja. W pierwszej kolejności, duża ilość promieni słonecznych powoduje, że mamy ogromną ilość energii do działania. Oprócz tego, w tym okresie bardzo łatwo o sezonowe warzywa oraz owoce, którymi powinniśmy się zajadać.

Warto przejrzeć swoje księgi kulinarne i poczytać rozmaite blogi i spróbować całkiem nowych przepisów. Może się okaże, że zrobione w nowy sposób jarzyny wcale nie są takie złe. Przyzwyczajmy się do pożywnych zup, które są niesłychanie ważne dla naszego układu trawiennego. Zaleta letniej przemiany jest to, że nie mamy ochoty na tłuste i ciężkostrawne potrawy. Można więc szaleć ile dusza zapragnie z warzywami.

Lato to też prawdziwy festiwal owoców, które należy pożerać w dowolnych ilościach. Wprowadzajmy je do naszej codziennej diety w dowolnej formie. Są one świetnym składnikiem pysznych deserów. Jeżeli jednakże dbamy o sylwetkę i nie mamy zamiaru złapać dodatkowych kilogramów, powinniśmy wykorzystać jakiś zamiennik cukru.

jedzenie latem

Autor: Jaime Olmo
Źródło: http://www.flickr.com

Jest ich całe mnóstwo. Niedawno bardzo popularna jest stewia, która jest kilkaset razy słodsza od cukru, a praktycznie nie zawiera zbędnych kalorii. Doskonale w tej roli sprawdzają się także naturalne słody, syrop klonowy, czy cukier brzozow. Mnóstwo ludzi do słodzenia używa miodu, który wprawdzie ma więcej kalorii od cukru, ale nie narusza równowagi mineralnej organizmu.

Latem warto zaprzyjaźnić się z ruchem na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna w połączeniu z odpowiednią dietą przyniesie nam wspaniałe efekty w bardzo szybkim okresie.

Przeczytaj propozycje na pomysł na obiad!