Wierzchowiec terapeuta

To, że jeździectwo jest zdrowe oraz przyjemne, wiadomo od stuleci, jednakże dopiero od niedawna wierzchowce wykorzystuje się w terapii.
Hipoterapia to ogół terapeutycznych zabiegów, do których wykorzystuje się konia.

trenerzy

Autor: Sjoerd Lammers
Źródło: http://www.flickr.com
hipoterapia

Autor: McArthurGlen Designer Outlets
Źródło: http://www.flickr.com
Hipoterapia jest zwykle terapią wspomagającą inne sposoby kuracji. Bezdyskusyjną zaletą hipoterapii jest jej wszechstronność. Profesjonalnie prowadzona hipoterapia wpływa na sferę ruchową oraz sensoryczną człowieka, a również jego działanie psychiczne i społeczne. Hipoterapia, aczkolwiek swoim wpływem obejmuje wiele jednostek chorobowych, jak wszelka odmiana terapii ograniczona jest tak wskazaniami jak też przeciwwskazaniami, z jakimi rodziciel czy też opiekun jednostki niepełnosprawnej powinien się zapoznać przed zdecydowaniem się na tą odmianę terapii.
Koń do hipoterapii musi być uważnie wybrany. Musi być spokojny a także wytrzymały na często niekontrolowane zachowania osób chorych. Czasami bardzo idzie w stępie. Ta monotonia nie jest dla konia (horseware) normalna, więc musi przejść dodatkową tresurę. Istotna jest też współpraca z medykiem oraz należyta diagnoza. Mnóstwo jest zbawiennych efektów kuracji z uczestnictwem wierzchowca. Jazda stępem przynosi wrażenie chodu ludzkiego. Nasze barki a także nogi niezamierzenie podążają za ruchem konika. Zwierzę oddziałuje również na zmysły, grzeje mięśnie, poprawia koncentrację, wymaga aktywności od dżokeja. Hipoterapia jest zatem wszechstronnym terapeutycznym środkiem.

Hipoterapię stosuje się przede wszystkim w wypadku osób z mózgowym porażeniem dziecięcym, SM, upośledzeniem umysłowym, poważnymi upośledzeniami wzroku a także słuchu czy też zaburzeniami emocjonalnymi.