Z jakich przyczyn długo czekamy i tym samym odraczamy wizytę u dentysty bądź u chirurga szczękowo-twarzowego

Powody, dla których jesteśmy zmuszeni zamówić wizytę u dentysty, bywają zazwyczaj dość poważne. W końcu taka wizyta jest odkładana na później w nadziei, że dolegliwości miną bezpowrotnie, lecz, jak wiadomo, takie przeświadczenie bywa złudne. Tymczasem jeżeli wizyta odbędzie się wcześniej, to jest całkiem spora szansa, że dane schorzenie uda się wyeliminować już za pierwszym razem, a to oznacza, że możemy zaoszczędzić na długotrwałym leczeniu.

Więcej: www.dentystakaniak.pl234c5___flickr_14198438108.jpg|R|W=200|ALT=Wizyta u dentysty]

Świadomość możliwych oszczędności jednakże w zdecydowanej większości przypadków raczej nas nie przekonuje. Tak czy siak, problem tkwi nieco głębiej niż skłoni bylibyśmy sądzić. Wyraz dentysta potrafi wzbudzić uczucie ogromnego strachu nawet u nieustraszonych osiłków.

Sęk w tym, że nasza, właściwie niczym nieuzasadniona, obawa bywa po części uwarunkowana psychologicznie. Zwłaszcza przedstawiciele starszego pokolenia, czyli osoby po osiemdziesiątce czy sześćdziesiątce pamiętają czasy, w których stomatolog nie posiadał takich narzędzi, urządzeń czy środków, jakimi współcześnie dysponuje chirurg twarzowy lub protetyk. Stąd też wynika wstręt do wizyt w gabinecie.

Ta antypatia jest przekazywana dalej, jeżeli nie w genach, to w codziennych konwersacjach przy familijnym stole. Z kolei psychologowie będą także mieć na ten temat coś do przekazania. Dentysta to lekarz, który leczy zęby, a te, jak doskonale wiemy, znajdują się w górnej partii naszego ciała. I jako istoty ludzkie bardzo nie lubimy, kiedy wspomniane części ciała są poddawane np. zabiegom usuwania kamienia nazębnego. Podobnie zresztą sprawa się ma w przypadku leczenia okulistycznego. Kontynuując rozważania trzeba stwierdzić, że wizyta w gabinecie dentystycznym zawsze będzie się kojarzyć z mniejszym bądź większym dyskomfortem.

Stomatolog

Autor: AF GlobalStrike
Źródło: http://www.flickr.com
Uczucie bólu udało się co prawda praktycznie w całości wyeliminować – nowoczesne środki przeciwbólowe zupełnie go uśmierzają, lecz doznania i tak pozostały mało przyjemne. A to już bywa połączone np. z charakterystycznymi dźwiękami, które wydają urządzenia będące wyposażeniem gabinetu. Zgrzyty, które daje się słyszeć w czasie wykonywanych zabiegów bywają także mało przyjemne dla ucha.

Z racji tego że wizyta w gabinecie dentystycznym owiana jest złą sławą, każdy stomatolog winien być także świetnym psychologiem. Jeżeli taki lekarz będzie potrafił opowiadać kawały bądź jeszcze w odmienny sposób relaksować pacjentów, to może on liczyć na całkiem sporą klientelę. Przecież każdy woli, gdy takie nieprzyjemne zabiegi odbywają się w takiej miłej atmosferze. Zresztą najprawdopodobniej każdy słyszał opowiadania o dentyście, który umie nie tylko szybko wyrwać ząb trzonowy, lecz także sprawić, by pacjent pozytywnie zapamiętał taką wizytę – doczytaj leczenie kanałowe mileczenie kanałowe mikroskopowe